ETF

ETF означава борсово търгувани фондове, вид обединени инвестиционни ценни книжа, които функционират много подобно на взаимен фонд. Всеки ETF по същество е фонд, чиито акции се търгуват на борса. Те предоставят на инвеститорите предимства, сравними с класическите взаимни фондове. Инвестициите в ETF са диверсифицирани и винаги могат да бъдат продадени или купени. Но за разлика от традиционните фондове, чиито цени на акция се изчисляват веднъж на ден, цените на ETF се променят през целия ден. Съществува и фундаментална разлика в таксите, които се начисляват, като таксите за ETF са една степен по-ниски от тези за взаимните фондове.

Депозитарните разписки на S&P 500 или спайдър бяха първият ETF, пуснат през януари 1993 г. Както подсказва името, този ETF трябваше да бъде подобен на популярния борсов индекс. Но ETF трябваше да изчакат още 15 години, за да изгрее звездата им. Финансовата криза, която достигна своя връх през 2008 и 2009 г., показа, че дори много интелигентните и добре платени мениджъри на взаимни фондове не са в състояние да защитят инвестициите на своите клиенти срещу големи загуби. Освен това, всяка година носи нови данни, показващи, че малко инвестиционни мениджъри могат редовно да надминават борсовия индекс в дългосрочен план.

Двата термина често се използват като синоними в ежедневието, но те съвсем не са еднакви. Редица индексни фондове, които отговарят точно на избрани индикатори на фондовия пазар, не могат да бъдат търгувани на борсата. Например, първият в света индексен фонд е създаден в средата на 70-те години на миналия век с намерението да се копира точно S&P 500. Това е почти 20 години преди появата на първите ETF. Освен това, сред хилядите ETF, които съществуват днес, има много, които не следват борсов индекс. Те имат свои собствени мениджъри и анализатори, които коригират непрекъснато състава им.

В случая на взаимните фондове в Словакия, мениджърите избират конкретните инвестиции, ръководени от собствените правила на фонда, които определят инвестиционната стратегия. Мениджърите трябва да решат кои акции да изберат за своите портфейли и кога да ги купят или продадат. Тези решения са причината взаимните фондове често да бъдат наричани активно управлявани фондове. ETF, които копират избран индекс, се инвестират само в тези акции, които индексът обхваща. До голяма степен автоматизиран процес, който не изисква скъпи анализи, инвестирането в тях е значително по-евтино, отколкото във взаимните фондове. Освен това словашкото законодателство дава предимство на ETF. Всеки, който инвестира в ETF поне една година, не плаща данъци върху печалбите, спечелени от него. Взаимните фондове не се ползват от такова освобождаване.

Те са създадени, за да измерват какво се случва на фондовия пазар. Когато чуете в новините за покачване на цените на акциите с 1% предишния ден, това не означава непременно, че всяка отделна акция от Google и Facebook до General Electric се е повишила със същия процент. В действителност това е промяната в стойността на индекса, свързан с конкретен пазар. Капиталовият индекс може да се разглежда като кошница, съставена от множество различни акции. Цените на акциите се менят всеки ден и затова стойността на цялата кошница с акции се променя. Докато цените на някои акции се покачват, а други падат, тези движения винаги могат да се изразят опростено като промяна в стойността на цялата кошница, с други думи на борсовия индекс.

Около 70% от всички ETF се инвестират на капиталови пазари по целия свят. Просто изберете къде по света искате да инвестирате и дали избирате само конкретен сектор, като например технологии, или предпочитате акции на по-големи компании. Инвеститорите могат също да се обърнат към облигационните ETF, които предлагат същото разнообразие като акциите. Спекулантите обаче могат да имат склонност повече към стокови ETF, които (като акции) могат да следват избран индекс или дори една стока, в краен случай. Отделна група, макар и малцинство, може дори да търси екзотични ETF. Или поне авантюристи, които мислят за китайски акции в онези сектори на икономиката, където държавата инвестира щедро в плана за текущата петилетка. Има и ETF, които искат да печелят от затлъстяването и инвестират в акциите на компании, които помагат за неговото лечение или произвеждат дрехи в размери, с които човек не се гордее.

Въпросът не е сложен, но няма ясен отговор. Отговорът би бил положителен, ако може да се сведе до просто комбинация от динамични и консервативни инвестиции във фондови и облигационни ETF. Сред гамата от ETF, налични в момента на пазара, които PARTNERS INVESTMENTS може да предложи, може да се намери оптимален микс за всеки инвестиционен профил. Но този начин на мислене пропуска редица други важни фактори като годините на натрупване на спестявания във взаимни фондове. Младите хора, които са започнали да спестяват във взаимни фондове само преди няколко години, са в различно положение от някой, който е инвестирал 15 – 20 години и ще се пенсионира в близко бъдеще. Това е още една причина, поради която би било идеално да потърсите конкретен отговор от финансов специалист.

Разгледайте нашите продукти